Katedra Inżynierii Biomedycznej

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ś.P. Elżbieta Krasicka-Cydzik prof. dr hab. inż.

Pok. 323, bud. A-11
Email:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel.: +48 68 328-26-29
Strona osobista

Stanowisko:

Profesor

Prowadzone przedmioty/specjalności:

Chemia, Chemia materiałowa, Biomateriały, Trwałość materiałów

Tematy badań i prac naukowych:

  • projektowanie i optymalizacja obróbki powierzchniowej stopów implantowych,
  • bioaktywność stopów tytanu, elektrochemia powierzchni, korozja,
  • rafinacja i modyfikacja warstw metali i stopów,
  • nanostruktury i nanokompozyty na bazie TiO2,
  • czujniki na bazie TiO2 do ochrony środowiska i zastosowań biomedycznych.

    Inne informacje:

    Curriculum Vitae, Publikacje
  • Kilka słów o sobie:

    Z naszą uczelnią związana jestem od 1974 roku. Wcześniej ukończyłam wspaniałą ?chemiczną? szkołę w Tarnowie i studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Krakowskiej. Chemia pasjonowała mnie od zawsze, ale gdy coraz częściej w tematach prac pojawiał się prąd elektryczny, powoli zainteresowałam się elektrochemią, by w końcu zastosować ją w badaniach materii.  Drogę tą potwierdzają dwie podstawowe prace w moim dorobku: praca doktorska pt. Wpływ prądu elektrycznego na odtlenianie i odsiarczanie miedzi aktywnymi związkami wapnia (1983 r. Politechnika Wrocławska) i praca habilitacyjna pt.: Formowanie cienkich warstw anodowych na tytanie i jego implantowych stopach w środowisku kwasu fosforowego (2004 AGH Kraków). W międzyczasie gromadziłam doświadczenia w zagadnieniach chemii (ogólnej, fizycznej i materiałowej), materiałoznawstwa, obróbki cieplnej metali, rafinacji żużlowej metali, korozji tworzyw metalicznych ? w tym zwłaszcza korozji wżerowej i szczelinowej biometali (stali implantowych i stopów tytanu), a także aplikacji metod polaryzacyjnych, impedancyjnych oraz spektrofotometrych (VIS i AA) i chromatograficznych oraz elektrochemii (także wysokotemperaturowej) w badaniu biomateriałów.

    W moich dotychczasowych pracach wyodrębnić można dwie dziedziny badań. Pierwsza dotyczy kształtowania właściwości warstw powierzchniowych metali w stanie stałym i ciekłym w niskich temperaturach (roztwory elektrolitów) oraz wysokich temperaturach (sole stopione). Druga obejmuje zagadnienia mieszczące się w najbardziej aktualnym nurcie badań ośrodków inżynierii biomateriałów na świecie, tzn. stymulacje np. elektryczną, mechaniczną czy chemiczną, na podstawie których buduje się modele analogowe i rzeczywiste, a następnie wyznacza analogie systemów w warunkach statycznych i dynamicznych oraz ocenia reaktywność biomateriału w środowisku in vitro. Do oryginalnych osiągnięć w pierwszej z nich zaliczyłabym wykazanie obecności aktywnego węgla in situ podczas odtleniania ciekłej miedzi za pomocą żużla karbidycznego (J. Appl. Electrochem. 31, 10 (2001). Wartość aplikacyjną tych prac potwierdza współautorstwo patentu metody rafinacji miedzi (Pat. PL 113 408) oraz kontynuacja badań we współpracy z zagranicznymi ośrodkami (Imperial College London, Cambridge University, Cambridge Wielka Brytania). W drugiej dziedzinie badań udało się udokumentować tworzenie żelo-podobnej warstwy fosforanowej na powierzchni tytanu anodowanego w H3PO4 (Corrosion Science, 46 (2004), the 7th World Congress of Biomaterials Australia, 2004, a ponadto opracować wdrożoną w technologii biomedycznej metodę anodowania wyrobów z tytanu (Patent RP 185176,2003) i przygotować kolejną metodę formowania fosforanowej warstwy ochronnej na materiałach tytanowych (Zgłosz. Pat. Uniwersytet Zielonogórski, 2003). W moim dotychczasowym dorobku, właśnie projekty wdrożone dają najwięcej satysfakcji.

    Prace nad utlenianiem tytanu i jego stopów doprowadziły mnie do dwutlenku tytanu TiO2 i fantastycznych możliwości zastosowania jego nanostrukturalnych postaci w inżynierii biomedycznej i ochronie środowiska. Jestem teraz w takim fascynującym okresie życia kiedy połączyć można w jedno wszystkie dotychczasowe, zdawałoby się odległe doświadczenia i zastosować je w pasjonującej dziedzinie nauki i technologii jaką są biosensory. Uważam, że prace badawcze powinny zmierzać do aplikacji, a większość projektów, w których dotychczas uczestniczyłam lub które aktualnie prowadzę ma taki właśnie charakter.

    Od 1987 roku przebywałam kilkakrotnie za granicą na krótkich 3 miesięcznych stażach naukowych: PAN, British Council i Royal Society w uniwersytetach w Londynie (1987, 1988), Sheffield (2000) i Cambridge (2003). W 1999 roku byłam także stypendystką Romana Wasilewskiego w Clare Hall Uniwersytetu w Cambridge, zaszczyconą później członkowstwem (Life Member) tegoż Collegu. Rezultatem tych wyjazdów jest przede wszystkim realizacja wspólnych projektów np. (Polish-British Joint Research Project - Novel Electrochemical Methods of Metals Cleaning, 2000-2002), trwająca do dziś współpraca naukowa oraz wymiana studentów (Socrates-Erazmus).

    Z wszystkimi których poznałam utrzymuję wielce przyjazne kontakty i jestem wdzięczna losowi za skrzyżowanie naszych dróg.

    Od zawsze byłam ?aktywna?. Zaczęło się od kierowania samorządem szkolnym, potem była działalność w ruchu studenckim (Honorowa Odznaka Politechniki Krakowskiej i Złota Odznaka ZSP). W 2006 roku miłą satysfakcję sprawiło mi wyróżnienie wpisem do Złotej Księgi Absolwentów mojej Alma Mater.

    Organizacja XVII Międzynarodowego Colloqium z udziałem 60 gości zagranicznych (Łagów 2000), pełnienie w latach 2002-2004 funkcji polskiego honorowego ambasadora 7. Światowego Kongresu Biomateriałów w Australii, to tylko niektóre z przejawów mojej organizacyjnej ?aktywności?.  Od 2003 roku jestem członkiem Komisji Nauk o Materiałach PAN, Oddział w Poznaniu, od 2009 roku członkiem Komisji Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN, a ponadto od 1999 Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów i International Society of Electrochemistry, a także Europejskiego Stowarzyszenia Biomateriałów (2004), Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego (2005) i Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego (2008). Ponadto jestem członkiem kolegiów redakcyjnych (The Open Corrosion Journal, Advances of Materials), recenzentem licznych czasopism krajowych (5) i zagranicznych (10), a także komitetów naukowych konferencji.

    W pracy dydaktycznej prowadziłam wykłady, ćwiczenia seminaryjne i laboratoryjne z Termodynamiki, Mechaniki Płynów, Metaloznawstwa i Obróbki Cieplnej, Materiałoznawstwa, Chemii, Korozji i Trwałości materiałów, a aktualnie również Biomateriałów, Zaawansowanych metod badania biomateriałów, Biosensorów i Podstaw nanotechnologii. W ramach tych zajęć przygotowałam między innymi pełny program dydaktyczny z przedmiotu Chemia dla Mechaników (1992). W latach 1992 - 1997 ukazały się 4 wydania skryptu Laboratorium z Chemii, natomiast w roku 1995 praca zbiorowa pod moją redakcją Materiały konstrukcyjne i ich właściwości. W ostatnich 7 latach podjęłam wraz z zespołem zadanie organizacji i wdrożenia nowego kierunku Inżynieria Biomedyczna na Uniwersytecie Zielonogórskim. Cieszy mnie kontakt ze studentami. Obserwuję kolejne roczniki i dostrzegam wiele pozytywnych zmian w ich nastawieniu do życia. Z reguły wiedzą czego chcą przychodząc na studia.

    W codziennej pracy wyznaję zasadę, że potrzeba nam wszystkim klimatu dobrej pracy i optymizmu. Od niedawna wspieramy się wzajemnie w małym, ale oddanym zespole Zakładu Bioinżynierii. Połączyła nas pasja do zastosowań inżynierii w medycynie. W okresie reorganizacji jaką przechodzimy wymaga to sporej pracy i jestem im za to wdzięczna.

    Gdyby zapytano mnie z czego jestem najbardziej dumna, odpowiedziałabym że z moich dzieci: córki Oktawii i Michała oraz syna Krzysztofa i Oli. Spełnione w życiu osobistym realizują się także zawodowo. Cieszy mnie, że udało się połączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi, choć nieraz bywało trudno. Mój mąż Jerzy do niedawna rewitalizował Zieloną Górę, toteż z zadowoleniem słucham komentarzy odwiedzających Starówkę naszego ładnego miasta.

    W chwilach wolnych dużo czytam i niekiedy maluję. Na liście ulubionych lektur znaleźć można biografie i historię, ale sięgam także chętnie po poezję. W sporcie bardziej cenię wysiłek indywidualny: kiedyś lubiłam łyżwiarstwo, udawało się nawet wykręcać ?ósemki? na lodzie. Gdy lód stał się mniej gładki, zamieniłam sporty zimowe na rzecz turystyki rowerowej lub wodnej. Bardzo lubię delektować się ciszą jezior na kajaku. Lubię także podróże, a szczególnym wyzwaniem są te samotne z wizytami u przyjaciół, jak ostatnia ?round the world? w lutym 2007 r  (Anglia, USA, Fiji, Nowa Zelandia, Australia, Tajlandia, Anglia).

    Myślę, że ci którzy mnie znają potwierdzą, że cechuje mnie otwartość, poczucie humoru i niepoprawny optymizm. Ten ostatni ciągle pozwala snuć nowe plany i wierzyć, że uda się je zrealizować.....

    You are here KATEDRA IB Pracownicy Ś.P. Prof. dr hab. inż. Elżbieta Krasicka-Cydzik