Katedra Inżynierii Biomedycznej

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Co nowego w inżynierii biomedycznej na UZ? Czym się zajmujemy? DLaczego warto u nas studiować?

Na te i inne pytania odpowiadają:

dr hab. inż. Tomasz Klekiel - z-ca Dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej

dr inż. Katarzyna Arkusz - kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej

Kamila Pasik - studentka na kierunku Inżynieria Biomedyczna

 

https://www.facebook.com/index96fm/videos/643799849844818/



Materiały opublikowane w mediach na temat osiągnięć studentów i pracowników Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego z dziedziny Inżynierii Biomedycznej:

 

inż. Aleksandra Jędrzejewska,  Kamila Pasik gościły w programie "Gość na 96FM" Radio Index 96fm zdradziły nieco informacji o studiowaniu na naszym kierunku i działalności w Kole Naukowym BiomedUZ

https://www.wzielonej.pl/informacje/uczelnia/inzynieria-biomedyczna-z-chemika-zrobi-programiste-czemu-warto-ja-studiowac/?fbclid=IwAR1esafia3-gg_ampTkcAwfN2BGKNsZtCVk9wb383SCJvqstvuausuQn-P0


 

- Dzień dobry TVN - projekt proteza dla psów

https://dziendobry.tvn.pl/a/studenci-projektuja-protezy-dla-psiakow-dzieki-ich-pomocy-reksio-znow-moze-chodzic?fbclid=IwAR3JwAIL2ywDEOoal4dapIIAPmuwlLdmFluxu4fco-OH6r5P9FKhsARiiXc

- gazeta Nasze Miasto - Zielona Góra

Poznajcie koło naukowe do zadań specjalnych!

Artykuł

 

 

 

 

 


- Portal www.tv.uz.zgora.pl

Wywiad z dr inż. Katarzyną Arkusz oraz studentami kierunku inżynieria biomedyczna pt. "Co można wymienić w człowieku" przeprowadzony podczas tegorocznego Festiwalu Nauki - czerwiec 2015

 

 

 

 

 


- Portal www.tv.uz.zgora.pl

Choroby nowotworowe stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczynę śmierci Polaków. Dlatego tak istotne są badania naukowe mające na celu udoskonalanie metod pozwalających na szybką diagnostykę w tym zakresie. Do grona naukowców, którzy zajmują się tą problematyka badawczą należy także dr inż. Katarzyna Arkusz z Wydziału Mechanicznego UZ. Wywiad z dr inż. Katarzyną Arkusz pt. "Biosensor pomoże w walce z rakiem"

 

 

 

 


- Portal www.infoserwis.uz.zgora.pl

dr inż. Katarzyna Arkusz została uhonorowana ogólnopolską nagrodą Siemensa w 2015r. za pracę doktorską pt.: "Opracowanie elektrochemicznego biosensora do wykrywania wybranych cytokin na podłożu Ti/Ti02".


Nagroda Siemensa






 


- Portal www.infoserwis.uz.zgora.pl

Na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się pokaz pracy drukarki 3D. O możliwościach tego sprzętu i o tym co daje on studentom mówiła prof. Elżbieta Krasicka-Cydzik i mgr Chrystian Klonecki-Olech z Zakładu Inżynierii Biomedycznej.

Pokaz pracy drukarki 3D na Wydziale Mechanicznym






 


- Radio Zachód

UZ: Pokaz możliwości drukarki 3D


- Portal www.wzielonej.pl

'Uniwersytet Zielonogórski może pochwalić się ciekawą, technologiczną zdobyczą. Drukarka 3D, która pozwala tworzyć przestrzenne obiekty to idealne narzędzie dla studentów inżynierii biomedycznej. Dzięki temu urządzeniu można "wydrukować" np. endoprotezę stawu biodrowego, protez, czy części mechanicznych." - www.wzielonej.pl

Wywiad z dr hab. inż. Elżbietą Krasicką-Cydzik oraz mgr inż. Chrystianem Kloneckim-Olech a także całość artykułu można odnaleźć klikając w link: "Nowoczesna technologia na UZ - drukarka 3D"




- TV UZ

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - pod takim tytułem opublikowany został wywiad z dr inż. Tomaszem Klekielem, który prezentował wraz z mgr inż. Chrystianem Kloneckim-Olech podczas drzwi otwartych Funduszy Europejskich na Uniwersytecie Zielonogórskim najnowszą pozyskaną przez Zakład Inżynierii Biomedycznej i Koło Naukowe BIOMEDUZ aparaturę. Przedstawione zostały urządzenia wykorzystywane w inżynierii rehabilitacji oraz system modelowania i druku przestrzennego.  Całość wywiadu można obejrzeć klikając w link










- Gazeta Lubuska

Inżynieria biomedyczna? Na Uniwersytecie Zielonogórskim ten kierunek kojarzy się z prof. Elżbietą Krasicką-Cydzik. Jest jego twórczynią wraz z grupą uczonych. Jego pracownicy mogą się pochwalić wieloma naukowymi osiągnięciami.

Pełną treść wywiadu z dr hab. inż. Elżbietą Krasicką-Cydzik oraz innymi naukowcami z Uniwersytetu Zielonogórskiego można przeczytać klikając na link.









 


- PRYZMAT wiadomości PWr

"Kręgosłup wygrał z czołgiem" - wywiad z Profesorem Romualdem Będzińskim, jednym z najważniejszych twórców polskiej biomechaniki.

Wywiad









 


- TV UZ

"Praca naukowca nie może ograniczyć się tylko do pisania publikacji i siedzenia w laboratorium. Uważam, że naukowiec powinien dać coś od siebie materialnego, czyli gdzieś coś wdrożyć". O swoich doświadczeniach zdobytych podczas stażu w firmie FAF Polska w ramach projektu Akcelerator Innowacji, opowiada dr inż. Agnieszka Kaczmarek z Zakładu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego UZ.

Wywiad

________________________________________________________________________________________________________

- Gazeta Lubuska


____________________________________________________________________________________________________________

-telewizja TVP Gorzów Wielkopolski

Ruszył Akcelerator Innowacji w regionie lubuskim

W kwietniu rozpoczął się program wymiany pracowników i wiedzy ze świata nauki do biznesu i w odwrotną stronę.Jest to inicjatywa, która w oczach władz województwa lubuskiego została uznana za jedną z ciekawszych, pokonując w wyścigu o unijny grant, pomysły na współpracę B+R z Poznania, Rzeszowa, Nowego Sącza  czy Białegostoku.Nadzór nad projektem sprawuje Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej we współpracy z nowosolskim parkiem technologicznym Interior oraz poznańskim parkiem technologicznym Eureka. W oczach realizatorów projektu, kluczowymi jego partnerami naukowymi jest Uniwersytet Zielonogórski i Wyższe Szkoły Zawodowe z Gorzowa i Sulechowa. Jako pierwsza staż w ramach projektu odbywa obecnie dr inż. Agnieszka Kaczmarek w firmie FAF sp. z o.o. 

Wywiad - Akcelerator Innowacji

______________________________________________________________________________________________________

- miesięcznik CZWARTY WYMIAR - Jolanta Podsiadła

Mięśnie szepczą do sztucznej dłoni - wywiad z prof. dr hab. inż. Romualdem Będzińskim

O tym co wynikło ze spotkania ambitnego ortopedy ze zdolnym inżynierem, wirtualnych operacjach przeprowadzonych przed właściwym zabiegiem oraz grze zespołowej z prof. dr hab. inż. Romualdem Będzinskim z Uniwersytetu Zielonogórskiego, twórcą pierwszego w Polsce kierunku inżynierii biomedycznej - rozmowa Jolanta Podsiadła.

Z całością artykułu: strona 1, strona 2, storna 3


 

_____________________________________________________________________________________________________

- TV@UZ

Biosensory do wykrywania chorób kości oraz inteligentne implanty - Rozmowa z mgr inż. Agnieszką Kaczmarek

Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzą szereg badań mających na celu przedłużenie ludzkiego życia i poprawę jego komfortu. Wieloma z tych interesujących badań zajmują się pracownicy Zakładu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym naszej uczelni. Z mgr inż. Agnieszką Karczmarek, na temat badań mających na celu opracowanie biosensora do wykrywania schorzeń kości, a także inteligentnych implantów,rozmawia Anna Urbańska z TV@UZ.


Zobacz wywiad
_______________________________________________________________________________________________________

- GAZETA LUBUSKA

Na stole leży dłoń, a ściślej prototyp protezy dłoni. Każdy z jej palców porusza się oddzielnie. Można też je wszystkie razem wyprostować lub zacisnąć w pięść. Przed twórcami jeszcze dużo pracy, ale już teraz wygląda to obiecująco.

Proteza dłoni powstaje w Zakładzie Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projektem tym zajmuje się dr Tomasz Klekiel. Pracuje w duecie z mgr. inż. Chrystianem Kloneckim-Olechem. Pomaga im grupa studentów.

Inżynieria biomedyczna wykorzystuje wiedzę z zakresu nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Daje m.in. osobom niepełnosprawnym nadzieję na powrót do sprawności.

- Robiliśmy ankietę wśród takich ludzi i w przypadku tych z jedną ręką sprawną, a drugą amputowaną wyszło, że wśród problemów, z jakimi borykają się w codziennym życiu jest choćby coś tak prozaicznego, jak obranie ziemniaka ? opowiada dr Klekiel. ? Powszechnie używane protezy są protezami pasywnymi, nieaktywnymi. One tylko udają rękę. Mają funkcję kosmetyczną, w najlepszym razie funkcję podstawowego chwytu dzięki systemowi linek. Do obrania ziemniaka to nie wystarczy.

Dr Klekiel ze swoim zespołem prowadzi badania związane z tym, żeby człowiek pozbawiony dłoni lub nawet ręki mógł skutecznie sterować protezą. Można w tym celu wykorzystać sygnały pochodzące z mięśni. Przyszłością jest wykorzystywanie fal mózgowych.

- Zaczęło się to wszystko od moich zainteresowań dotyczących teorii mechanizmów i maszyn, które przełożyły się na zainteresowania związane z protetyką i aktywnymi protezami. Najbardziej zainteresowała mnie problematyka protez kończyn górnych - mówi dr Klekiel. - Główną funkcją naszej dłoni jest funkcja chwytu. Inaczej jednak trzymamy kamień, inaczej jajko. Dlatego siła chwytu musi być różna. Jak będzie taka sama, zgnieciemy jajko.

Można powiedzieć, że na świecie wymyślono już wiele protez ręki. Czy nie jest trochę wyważanie otwartych drzwi?

- Zrobiłem przegląd badań naukowych w tej dziedzinie oraz będących w sprzedaży protez. W większości ograniczają się one do sterowania jedną podstawową funkcją, czyli chwytem, bez regulacji siły tego chwytu ? tłumaczy Tomasz Klekiel. - Bardziej zaawansowane protezy ręki oczywiście też istnieją, ale są drogie, a więc mało dostępne dla zwykłego człowieka. Zadałem więc sobie pytanie, dlaczego takiej protezy nie zrobić prościej i taniej. Więcej osób mogłoby z niej wtedy skorzystać.

Jeśli prace dr. Klekiela się powiodą, człowiek bez ręki będzie mógł poprzez napięcie mięśnia przedramienia, ramienia lub barku (zależnie od miejsca amputacji) regulować siłę uchwytu protezy dłoni. Będzie to odwzorowanie działania dłoni, której już nie ma. Przyłożony do kikuta czujnik z elektrodami, poprzez układ elektroniczny, który wymaga jeszcze miniaturyzacji, poprowadzi impulsy od mięśnia tak, aby można było odpowiednio poruszać protezą dłoni, regulując siłę nacisku, tak jak we własnej ręce.

- Badaliśmy prostowniki i zginacz nadgarstka i mierzyliśmy sygnały dla różnych położeń dłoni. Sprawdzaliśmy, czy w zależności od jej położenia sygnały te rosną czy maleją. Stwierdziliśmy, że jest zależność, co nas cieszy. Teraz ćwiczymy różne metody analizy tych sygnałów. Napięcie mięśni powoduje wygenerowanie pewnego sygnału, dochodzi do zmiany amplitudy. Musimy stwierdzić, czy to tzw. szum czy sygnał użyteczny. Często korzysta się z kilku mięśni naraz, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

Dr Tomasz Klekiel podkreśla, że skonstruowanie takiej protezy wymaga dużego nakładu pracy i czasu, ale też pieniędzy. Ma nadzieję, że jeśli wszystko się powiedzie, ze znalezieniem producenta nie powinno być problemu.

You are here AKTUALNOŚCI Medialna Inżynieria Biomedyczna